Yeni Başlayanlar İçin Seo Uygulamaları

By wtdizayn

Hatırlanması gereken ilk şey, SEO’nun sihirli bir roket olmamasıdır. Hiç kimse, Google ‘ın kullandığı algoritmaları tam olarak bilmiyor ve her biri farklıdır, hal böyle iken yapabileceğiniz tek şey, sitenizi optimize etmektir.

Yeni bir web sitesi oluşturduğunuzda her zaman yapmanız gereken birkaç şey vardır. Öncelikle her küçük şey üzerinde stres yapmayın, sabırlı olun. Mutlaka emeklerinizin karşılığını alacaksınızdır. Yeni bir site açıyorsanız, temel seo uygulamaları için yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Meta Açıklamaları

Meta açıklamalarınızı doldurduğunuzdan emin olun. Tabii ki iyi bir başlık, açıklama ve doğru anahtar kelimeler ile.

Başlık meta etiketini kesinlikle kullanın, başlığa anahtar kelimeler eklemeyi deneyin. Açıklama meta etiketini kesinlikle kullanın, google normalde bunu listede görüntülenen özet için kullanır. Bu da insanların SERP’de gördükleri zaman bağlantınıza tıklamasını sağlar. Sitenizdeki her sayfa için aynı meta etiketleri kullanmayın. Her sayfanıza özel olmalarını sağlamak için zaman ayırın.

Google genellikle özetinizi başlık bölümünüzdeki açıklama meta etiketinden alır.
Anahtar kelimelerle doldurmanıza gerek yok, google indeksleme için kullanmıyor çünkü.

Bu, sayfanızın serp’de görüntülendiğinde görüntülenenler üzerinde küçük bir kontrole sahip olmanın bir yoludur. Açıklama meta etiketini doldurduğunuzda, bunu insanlar için yazın. Tıklamaları için bir neden sunmaya çalışın.

İyi içerikler oluşturun. İyi bir içerik yazdığınızdan emin olun. Kullanıcılara istediklerini verirseniz, sitenize gelmeye başlayacaklardır. Eğer içerikleriniz yeterince iyi ise, o zaman nihayetinde bulduğu şeyleri sevdiği için, doğal olarak sitenizi ziyaret etme sıklığını arttıracak ve sayfalarda gezinme oranı artacaktır. Bu yüzden mümkün olan en iyi sayfa tasarımını ve mümkün olan en iyi içeriği kullanın. Sitenizdeki farklı sayfalar arasında yinelenen içerikten mutlaka kaçının.

Unutmayın, içeriğiniz sadece sitenizi google’a beğendirmek için değil, ziyaretçilerinizin kalıcı olmasını sağlamak içindir. Eğer içerikleriniz iyi değilse, ziyaretçilerin % 99’u adsense veya affiliate bağlantınıza tıklamadan ayrılmakla kalmayacak; sadece pencereyi kapatacak ve bir daha sitenize gelmeyecektir. Bu da emeklerinizin boşa gitmesi demektir.

Anahtar kelimelerinizi ekleyin. İçeriğinizi doğru şekilde yapılandırın, içeriğe anahtar kelimeler içeren birkaç başlık başlığı ekleyin (başlık etiketleri h1, h2 vb.), Içeriğinizde % 2 civarında bir anahtar kelime yoğunluğuna sahip olmayı deneyin. Meta etiketler, alt etiketler, çapalar vb.

Htaccess dosyası

.htaccess’inizin doğru ayarlandığından emin olun. URL’nizin hangi yolla olmasını istediğinize karar verin. Eğer www kullanmaya karar verirseniz, her zaman bunu bağlantılarınızda olduğu gibi kullanın, her ikisini birden kullanmayın. Genellikle, www olmayan URL’lere yönlendirme yapmak için tüm www istekleri için bir 301 yönlendirmesi yaparız. Bunu ayarlamazsanız, sitenizdeki her bir sayfa, en az bir kopyaya sahip olarak google’a görünebilir. .htaccess dosyanızda bir yönlendirme nasıl ayarlanacağını bilmiyorsanız, google’a bakın.

Ayrıca Google webmaster araçlarında www veya www olmayan şekilde hangisiniz tercih edeceğinizi de mutlaka belirtmelisiniz.

Robots.txt dosyası

Bir robots.txt dosyası hazırlayın ve robots.txt dosyanızı doğru şekilde yapılandırdığınızdan emin olun. Size özel bir 404 sayfası oluşturun. Ayrıca sitemap.xml dosyası yani site haritası oluşturun. Ne olursa olsun bir site haritası oluşturmak kötü bir fikir değildir, sitenizin yapısını tarayıcılara tanımlamanıza izin verir. Bunlardan herhangi birini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız google’da arama yapın. Bu çok basittir ve arama yaptığınızda bir dakika içinde tam talimatları bulabilirsiniz.

Sosyal Medya

Sosyal medya hesapları ile bağlantı, dizin gönderimleri, profil bağlantıları ve blog yorumları gerçekten geri dönüşler almaya başlamak için en kolay yerlerdir.

Mümkün olduğunca içeriklerinizde anahtar kelime çapaları ve başlık veya alt etiketler bulundurun. Her zaman aynı ankrajları kullanmayın, biraz değiştirin, 3 veya 4 farklı anahtar kelime kullanın ve hatta bazı anahtar kelime olmayan ankrajlarla birkaçını yapın.

Ardından; bloglarda, sosyal ağ sitelerinde, forumlarda vb. profiller ve hesaplar oluşturun. Bunu yaptığınız zaman web sitenize bir link ekleyin. Mutlaka her birinden olumlu geri dönüş olacaktır. Ancak sitenizi tamamen bitirmeden bu işlemleri yapmayın.

Ayrıca google bloglarını sürekli takip edin.

Bu yazımızda temel seo uygulamaları hakkında yapmanız gerekenleri kısaca listeledik. Vakit buldukça diğer yapılması gereken işlemleri ekleyeceğiz. Yorum yaparak bize sorularınızı sorabilirsiniz.

Yorum yapın