Doğal Backlink Nedir Nasıl Yapılmalıdır

By admin

Doğal Backlink Nedir Nasıl Yapılmalıdır

Doğal Backlink nedir nasıl yapılmalıdır sorusu en sık merak ettiğimiz konulardan biridir.

Backlink bir web sitesinin başka bir web sitesine vermiş olduğu ana sayfada veya başka bir sayfasında reklam bannerinin veya yazı linkinin bulunması halinde Pagerank değerinin yükselmesi için önemi olan bir link sistemidir.

Pagerank; 2014 yılına kadar Google’ın site sıralamasında kullandığı algoritmanın sonucu sitenize verdiği değeri gösteren basitleştirilmiş 0’dan 10’a kadar olan bir değerdir. Bu değer genel olarak özgün bir içeriğe, sayfaya verilmiş bağlantılara ve bağlantı veren sayfaların kalitesine bağlı olarak değişir.

SEO açısından backlink önemli olduğu kadar yanlış uygulanırsa faydasından çok zararı vardır.
Önemli olan abartılı şekilde link almamaktır. Satın almadan, doğal backlink alınmalıdır.

Doğal backlink ne demek

Doğal backlink, backlink paketleri almadan elde etmeyi başardığınız backlinkleri ifade ediyor. Kısacası, aldığınız backlinki tıklayan bir ziyaretçi, sitenize geldikten sonra herhangi bir kandırılma hissi yaşamaması ve gerçekten o backlinki hakettiğinize inanmasıdır aslında.

Doğal backlink nasıl alınır

İlk yapılması gereken şey, popüler bir içerik bulunmasıdır. Yani sizin sektörünüzde en çok aranan kelime ile oluşturulan bir konuda ilk sıraya çıkmayı hedeflemektir.

Bunun için ise rakiplerimize bakmalıyız. Nasıl mı?
Google arama motorunda belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeyi arayacaksınız. Google ‘ın bulduğu ilk sayfadaki sitelere göz atmalısınız. Daha sonra hangi rakip sitenin içeriği daha zengin ise onu hedef almalısınız. Ve o içeriği kendinize göre daha da zenginleştirmelisiniz.
Bunun için Seo Uyumlu içerik hazırlamalısınız.

Seo Uyumlu içerik; özgün ve kaliteli içerik anlamına gelmektedir.
Kısacası, hazırlanan içerik kesinlikle kopya olmamalıdır. Ve imla hatalarına dikkat edilerek yazılar özenle hazırlanmalıdır.

Ayrıca hazırladığınız içerikler daima yararlı bilgilerden oluşmalıdır. Yani sitenizi ziyaret eden kişilerin sizin içeriklerinizi okumaya değerli olarak görüp sitenizde zaman harcamasını sağlamalısınız. Bunun için içeriklerinizde güzel resimler veya video sunum yer alabilir daha çok dikkat çekmesini sağlamanız için.

Backlink istemek

Rakip sitenin içeriğinde yer alan backlinkleri bulmalıyız önce.
Bunun için ise ücretli Seo araçlarına bakmanız gerekecektir. Özellikle ahrefs, backlink konusunda en detaylı analiz araçlarından biridir.

Rakibinizin backlinklerini tespit ettikten sonra yapılması gereken ise rakibinizden daha iyi olan içeriğinizi rakibinize backlink gönderen yere ulaşmaktır.
Ulaştığınızda sizin içeriklerinizin daha zengin olduğunu göstererek size link verip veremeyeceğini sormaktır. Bu şekilde doğal yoldan backlink alabilirsiniz.

Kaliteli backlink nasıl alınır?

Daima yüksek kaliteli içerik oluşturmaya özen gösterin. Kopya içerik yayınlamaktan kaçının. Yüksek kaliteli içerikler ile backlink aldığınızda kullanıcıların içeriklerinizi okuma olasılığı daha yüksek olacaktır.

Backlink Önemli mi?

Backlink eskisi kadar olmasa da bir sıralama kriteridir. Google ‘da ve diğer arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak istiyorsak göz ardı etmemeliyiz.

Ücretsiz Backlink Nasıl Alınır?

Bu hususta en iyi yöntem sosyal medyadan faydalanmaktır. Sosyal medya üzerinden ücretsiz  backlink almak için sosyal medya hesaplarınızın aktif olmasıdır. Ayrıca forumlarda yararlı içeriklerinizi paylaşarak sitenizin tanıtımına katkıda bulunabilirsiniz. İyi hit alan forumlar backlink alışverişi için kullanılabilir.

 

Yorum yapın