Sosyal Medyanın Kullanımı Nasıl Yapılmalı

admin

Updated on:

sosyal-medya-kullanımı

Sosyal medyanın kullanımı nasıl yapılmalı konumuzda size basit bilgilerden bahsedeceğiz.

Pazarlama için sosyal medya kullanırken küçük, orta ve büyük işletmeler, erişimlerini daha fazla müşteriye yaymak için sabırsızlanıyor olabilir. Sosyal medya, iş pazarlama stratejisinin önemli bir unsuru haline gelmiştir. Ana şebekelerde güçlü varlığınızı oluştururken, satışlarınız otomatik olarak artacak veya marka tanıma alanında büyük bir artış olacaktır.

Ziyaretçiler ve müşterileriniz, sosyal medya aracılığıyla markanızla etkileşimde bulunabilir. Doğru şekilde uygulanırsa, sosyal medya ile pazarlama işinize yönelik kayda değer bir başarı getirecektir.

sosyal medyanın kullanımı

Bu yazımızda, sizlere 4 önemli yapılması gereken işlemi paylaşacağız.

1- İş alımı

LinkedIn sosyal paylaşım sitesinde şirket profilinizi benzersiz bir şekilde koruyarak web sitenize doğrudan bağlantı sağlayın. Firmanız için yeni çalışanlar arıyorsanız, en iyi yeteneği doğrudan burada bulabilirsiniz. Ayrıca gruplar halinde ve mesaj panolarında da aktif olabilirsiniz. Alternatif olarak, iyi çalışanları bulmak için Facebook’ta reklam yayınlayabilir veya twitter’daki iş ilanlarını tweet edebilirsiniz.

2- İç İletişim

İş arkadaşlarınızla, aboneleriniz ve müşterilerinizle e-posta ve davetiyeyle iletişim kurarak onlardan yanıt alın. Ayrıca sosyal medyayı zorunlu olmayan iletişim için de kullanabilirsiniz Bunun için çalışanlarınızın büyüleyici hikayelerini, içeriğini, davetiyelerini, iş görüşmelerini vs. paylaşabilmeleri için hesabınızda bir Facebook grubu oluşturabilirsiniz. Twitter’da kolayca iletişim kurabilirsiniz. İnsanlar fikirlerini grubunuzla paylaşabilir ve onlardan doğru geri bildirim alabilirler.

3- Öğrenme

İşletme sahipleri, zamanları ve eğilimleri değiştirmekle birlikte en üst sıralarda olmak ve hatta müşterilerinin ana çıkarları ve ne aradıklarından şikayet etmek için zorlanıyorlar. Dolayısıyla sosyal medyayı kullandığınızda, onlardan en sıcak trendleri keşfetmek ve yeni, yeni fikirleri bilmek için müşterilerinizle doğrudan konuşabilirsiniz.

4- Müşteri Servisi

Kullanıcılar, sosyal medya duvarınızda veya sizin için korkunç olabilecek tweetler aracılığıyla doğrudan şikayet edebileceğinden, bunu cesurca karşılamalısınız. Birkaç büyük şirket akıllıca bir yöntem ile böyle cevaplarla yüzleşmek ve sorgularını belirli müşteri hizmetleri hesaplarına sahip olarak cevaplamak için oluşturmuşlardır. Müşterilerden şikayet geldiğinde veya herhangi bir sorunu varsa, o hesapta oturum açarak bunlara yanıt vermek için aktif olmalısınız. Bunu doğru bir şekilde uygularsanız, daha fazla müşteri ve izleyici sosyal medya aracılığıyla müşteri hizmetleri hesabınıza ulaşacaktır. Onları memnun edebilir ya da çekici bir şekilde konuşabilirsiniz.

Sonuç olarak; Sosyal Medya araçları doğru kullanıldığında size mutlaka olumlu etkileri olacaktır. Bu yüzden yukarıda paylaştığımız 4 maddeyi önemle uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

Yorum yapın