WordPress için Faydalı Snippet Kodları

admin

Updated on:

WordPress için Faydalı Snippet Kodları

WordPress eklentileri, WordPress işlevselliğini genişletmenin en popüler yoludur. WordPress’in çalışma biçimini değiştirmenize izin vermektedirler.

Eklentiler, web sitenize entegre olan HTML ve PHP ile yazılmış basit işlevlerdir . WordPress’in işlevselliğini değiştirmenin bir başka yolu ise kod parçacığı kullanmaktır.

 • Kod snippet’leri, web sitenize doğrudan eklediğiniz küçük kod parçalarıdır.
 • İşlevsellik kazandıran parçacıklar, genellikle theme functions.php dosyasına eklenir.
 • İşlevselliği değiştiren snippet’ler bazen belirli bir tema dosyasına eklenir; örn. Single.php, page.php, search.php vb.

WordPress işlevselliğini değiştiren snippet’ler, genellikle WordPress yüklemenizin kök dizininde bulunan wp-config.php dosyasına eklenir; yani www.yourwebsite.com/wp-config.php

WordPress temanızı yükseltirseniz, tema dosyalarına eklediğiniz herhangi bir ek kodun üzerine yazılabileceğini unutmayın. Bu nedenle, web sitenize ayrı bir yerde eklediğiniz tüm snippet’leri not edinmek önemlidir. Ayrıca ücretsiz WordPress eklentisi Kod Parçalarını da kontrol etmelisiniz. Kod parçaları doğrudan tema functions.php dosyasına eklemek için kullanılabilir.

Bu yazıda sizlerle WordPress için kullanışlı kod parçacıkları koleksiyonunu paylaşmak istiyorum. Umarım listenin tadını çıkarırsınız

1. Yorumları çok uzun olan URL’leri Spam olarak işaretleyin

Düzenlenecek Dosya: Functions.php

Spam gönderenler sık ​​sık web sayfalarına çok uzun URL’lerle bağlanırlar. Bu nedenle, birisi bir yorum yayınlar ve web sitesi alanına uzun bir URL girerse, yorumun bir spammer tarafından yayınlanması olasılığı yüksektir.

Aşağıdaki snippet, 50 karakteri aşan bir web sitesi URL’sine sahip bir yorumu spam olarak işaretleme olanağı sunuyor. Bu sınırı, kendi ihtiyaçlarınıza göre artırabilir veya azaltabilirsiniz.

<?php
 
 function rkv_url_spamcheck( $approved , $commentdata ) {
  return ( strlen( $commentdata['comment_author_url'] ) > 50 ) ? 'spam' : $approved;
 }
 
 add_filter( 'pre_comment_approved', 'rkv_url_spamcheck', 99, 2 );
 
?>

Kaynak:

2. URL Alanını WordPress Yorum Formundan kaldırın

Çok uzun URL’lere sahip yorumları web sitesi alanına işaretlemek, spam gönderenlerle baş etmenize yardımcı olur. Bununla birlikte, spam’in kontrolu dışında kaldığını tespit ederseniz, web sitesi URL alanını tamamen kaldırmayı düşünebilirsiniz.

Aşağıdaki snippet’i uygularsanız ve WordPress tartışma ayarlarınızı, bir bağlantıya sahip herhangi bir yoruma denetlenmek üzere yapılandırırsanız; Tüm spamleri tamamen durdurabilirsiniz.

Düzenlenecek Dosya: Functions.php

function remove_comment_fields($fields) {
  unset($fields['url']);
  return $fields;
}
add_filter('comment_form_default_fields','remove_comment_fields');

Kaynak:

3. Minimum Yorum Uzunluğunu Gerektirin

Düzenlenecek Dosya: Functions.php

Spam ile mücadele etmek ve daha iyi yorumları teşvik etmek için iyi bir yol, yorumlar için minimum uzunluk uygulamaktır. Bu, “Büyük yayın” ve “Teşekkürler!” Gibi küçük ilgisiz yorumları durdurmaya yardımcı olur.

add_filter( 'preprocess_comment', 'minimal_comment_length' );
function minimal_comment_length( $commentdata ) {
  $minimalCommentLength = 20;
  if ( strlen( trim( $commentdata['comment_content'] ) ) < $minimalCommentLength ){
  wp_die( 'All comments must be at least ' . $minimalCommentLength . ' characters long.' );
  }
  return $commentdata;
}

Kaynak:

4. WordPress’deki URL’lerin Otomatik Bağlantısını Kaldırın

Düzenlenecek Dosya: Functions.php

WordPress, açıklamalara gönderilen URL’leri otomatik olarak bağlantılara dönüştürür. Bu özelliğin dezavantajı, spam göndericilerin yorumlarında bağlantı yayınlamasına yardımcı olmasıdır. Bu işlevselliği aşağıdaki kod parçacığıyla kaldırabilirsiniz.

remove_filter('comment_text', 'make_clickable', 9);

Kaynak:

5. WordPress’de otomatik olarak Twitter kullanıcı adlarını bağlayın

Düzenlenecek Dosya: Functions.php

Bu kullanışlı fonksiyon, Twitter kullanıcı adlarını kişinin Twitter profiline otomatik olarak bağlamaktadır. Makalelerinizde Twitter kullanıcılarına sık sık başvurursanız, değerlidir.

/* Automatically link Twitter usernames in WordPress*/
 
function twtreplace($content) {
	$twtreplace = preg_replace('/([^a-zA-Z0-9-_&])@([0-9a-zA-Z_]+)/',"$1<a href=\"http://twitter.com/$2\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">@$2</a>",$content);
	return $twtreplace;
}
 
add_filter('the_content', 'twtreplace');  
add_filter('comment_text', 'twtreplace');

Kaynak:

6. Başarılı Bir Üye Kaydını Belirli Sayfaya Yönlendirme

Düzenlenecek Dosya: Functions.php

Bu snippet’i, insanların web sitenize kaydolmasına izin veriyorsanız yararlı bulacaksınız. Kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra yeni kullanıcıları belirli bir sayfaya yönlendirebilirsiniz.

Ziyaretçilerin yorumları yayınlamak veya tartışma platformuna katılmak için bir hesaba kaydolmalarına izin verirseniz bu kod yararlıdır. Yeni üyeleri, üyeliklerinin ayrıntılarını veren bir teşekkür sayfasına yönlendirebilirsiniz.

function wps_registration_redirect(){
  return home_url( '/finished/' );
}
add_filter( 'registration_redirect', 'wps_registration_redirect' );

Kaynak:

7. WordPress Giriş Logonuzu, URL’sini ve Başlığını Değiştirin

Düzenlenecek Dosya: Functions.php

CSS Tricks, WordPress giriş sayfanızı özelleştirmek için kullanılabilecek bazı yararlı snippet’leri yayınladı. İlk snippet www.yourwebsite.com/wp-login.php ve www.yourwebsite.com/wp-admin/ adresinde görüntülenen logoyu değiştirir.

function custom_login_logo() {
	echo '<style type="text/css">h1 a { background: url('.get_bloginfo('template_directory').'http://cdn.css-tricks.com/images/logo-login.gif) 50% 50% no-repeat !important; }</style>';
}
add_action('login_head', 'custom_login_logo');

İkinci snippet, oturum açma logonuza eklenen URL’yi kişiselleştirmenize olanak tanır. Logo, WordPress.org’a bağlanmak yerine web sitenizin ana sayfasına bağlanacaktır.

function change_wp_login_url() {
	return bloginfo('url');
}
add_filter('login_headerurl', 'change_wp_login_url');

Üçüncü snippet, oturum açma logonuzun başlık özniteliğini ayarlar alanınızda tanımlanan web sitesi başlığına değiştirmek için kullanılabilir.

function change_wp_login_title() {
	return get_option('blogname');
}
add_filter('login_headertitle', 'change_wp_login_title');

Yukarıdaki işlevlerin hepsi theme functions.php dosyanıza eklenmelidir.

Kaynak:

8. WordPress Çöp Kutunuzu Boşaltın

Düzenlenecek Dosya: WP-Config.php

WordPress’te bir açıklama, mesaj, resim veya bağlantı gibi bir şeyi sildiğinizde; kalıcı olarak silinmez. Bunun yerine çöp kutusuna gönderilir. Bu emniyetli sistem, hatayla silinen öğeleri almanıza izin vermek için kullanılır. Bunun olumsuz yanı, çöp boşaltılıncaya kadar silinen öğelerin veritabanınızda kalmasıdır.

Çöp klasörüne gönderilen öğeler, 30 gün sonra otomatik olarak silinir. Aşağıdaki kodu wp-config.php’ye ekleyerek çöp öğelerinin silinmesinden önceki gün sayısını azaltabilirsiniz.

define( 'EMPTY_TRASH_DAYS', 10 ); // 10 days

İsterseniz çöp sistemi tamamen devre dışı bırakılabilir. Bunu bu kodu kullanarak yapabilirsiniz.

define( 'EMPTY_TRASH_DAYS', 0 ); // Zero days

Çöp sistemini tamamen devre dışı bırakmamaya özen gösterin, çünkü bir öğeyi sildikten sonra kurtarmanın yolu yoktur. En azından, çöpün bir gün sonra boşaltılmasını öneriyorum. Bu, kazayla sildiğiniz tüm öğeleri kurtarmanıza izin verir.

Kaynak:

9. Otomatik Veritabanı Optimizasyonu

Düzenlenecek Dosya: WP-Config.php

Zaman içinde, tüm WordPress web siteleri, sorguların işlenmesine bağlı olarak ek yük kazanıyor. Bir veritabanında küçük bir ek yük normaldir, ancak fazla yük varsa, web sitenizin performansı etkilenebilir.

Yükü bir MySQL veritabanından kaldırmak için veritabanı onarılması gerekir. WordPress, veritabanınızı otomatik olarak onarmanıza izin verir. Tek yapmanız gereken şu kodu wp-config.php dosyanıza eklemektir.

define( 'WP_ALLOW_REPAIR', true );

Kaynak:

En sevdiğiniz WordPress kod snippet’iniz nedir? Lütfen aşağıdaki yorum alanında diğer Benimseom okuyucularıyla paylaşın 🙂

Yorum yapın