WordPress İçin En İyi Javascript Rehberleri

admin

Updated on:

Javascript Rehberleri

WordPress için en iyi Javascript rehberleri konusuna başlamadan önce, tahminlere göre bugün dünyadaki toplam web sitesi sayısı 1 milyar olduğunu biliyormuydunuz?

Ve bu sitelerin % 94.7’si JavaScript kullanıyor.

1. Mozilla’nın JavaScript Kılavuzu

Javascript Rehberleri

Kolayca tüm metriklere göre ellerinizi uzatabileceğiniz en kapsamlı derslerden biridir.
Rehber, her seviyedeki öğrenme materyallerini listeler; Öğrenme seviyesinin neresinde olursanız olun sizi yönlendirir. Ayrıca, en iyi JavaScript geliştiricileri tarafından önerilen ve kullanılan araçlar ve kaynaklar listesinin başında gelmektedir.

Daha fazla bilgi için: Mozilla’s JavaScript Guide

2. Codecademy – JavaScript Parçası

Javascript Rehberleri

İnteraktif bir platform ile JavaScript programlamayı öğrenirsiniz.
Codecademy, yeni başlayanlara herhangi bir noktadan daha fazla bilgi yüklemez, aksine bir görevi tamamlamak ve bir sonraki göreve başlamak için gereken temel gereksinim olan bilgileri verir. Bununla birlikte, ders ilerledikçe kullanıcının arka plan bilgilerini yavaşça günceller.

Burada, JavaScript diline sağlam bir giriş elde edersiniz çünkü başlangıçta, kod yazacak ve anında sonuçları göreceksiniz. Sürekli geri beslemeli ve yavaş yavaş daha karmaşık konseptlere ilerleyen bir ortamda temel bilgilerden başlayabilmenizi sağlar. Birçok kişi Codecademy’yi birden fazla dilde kodlamayı öğrenmek için kullandığını belirtmiştir.

Daha fazla bilgi için: Learn Java | Codecademy

3. Kod Okulu – JavaScript Yolu

Javascript Rehberleri

Kod Okulu, öğrenmeyi oldukça ilginç ve eğlenceli hale getirmek için yüksek kaliteli video, tarayıcı içi kodlama ve gamification’ı birleştirerek yeni bir öğrenme yolunun kapısını açıyor!

Öğrencilerin her dersi kendi hızıyla almalarına yardımcı olan bir çok zorluk, daha fazla esneklik ve video içeriği sunuyorlar.

Her bir videonun ardından, öğrendiklerinizi uygulamak için bir şans tanıtan birtakım zorluklarla baş etmeye devam edeceksiniz. Bu güçlüklerle ilgili ilginç olan şey, sizi sorunlarla düşünmeye ve bunları çözmek için yeni kazandığınız becerilerinizi kullanmaya zorlamaktır. Kod Okulu’ndaki JavaScript yolu, jQuery, Node, Angular, Ember ve Backbone gibi çerçeveleri öğretir ve CoffeeScript’in sözdizimini inceler

Daha fazla bilgi için: Learn JavaScript | Code School

4. W3 Okulları JavaScript Eğitimi

Javascript Rehberleri

Bu eğitim, JavaScript’i temel seviyeden ileri seviyeye öğretmeyi amaçlamaktadır. Anlamak ve izlemek inanılmaz derecede kolay. Öğreticiler sayfalara bölünmüştür ve her sayfa belirli bir JavaScript sözdizimi parçasına ayrılmıştır. Bir Try-It-Yourself-Section kodu örnekleriyle birlikte verilir, böylece ne yapmanız gerektiğini görebilir ve daha sonra kendiniz deneyebilirsiniz.

Tüm örnekleri denerseniz, çok kısa sürede kesinlikle JavaScript hakkında çok şey öğreneceksiniz.

Daha fazla bilgi için: w3schools.com | javaScript Tutorial

5. JSFiddle

Javascript Rehberleri

Piotr Zalewa tarafından düzenlendi, bu ne çevrimiçi bir ders ne de eğitilecek bir yer. Ancak, bir tarayıcıda kodunuzu düzenlemenize, çalıştırmanıza, paylaşmanıza ve hatta hata ayıklamanıza izin veren ücretsiz bir kod paylaşım aracıdır.

JSFiddle, kendi kodunuzu denemek ve kendi kodunuzu paylaşmak için diğer kaynaklarla birlikte kullanmak için mükemmeldir. Ayrıca, JavaScript becerilerini web sitenize koymadan önce test etmek istediğinizde gitmek için harika bir yer.

Daha fazla bilgi için: Create new fiddle | JSFiddle

6. JavaScript Jabber

Javascript Rehberleri

Bazı insanlar yalnızca işitme korteksini harekete geçiren şeylerle bağlantı kuruyor, diğerleri ise çok işlek çok görevlidir; bu da yalnızca koşu, yemek veya sürüş sırasında bir podcast dinlemeyi göze alabiliyor ve bazıları da hiç okumayı zevkli bulmuyor.

Eğer bu insanlardan biriyseniz ve en yeni ve en iyi JavaScript ile güncel kalmak istiyorsanız. Bu haftalık podcast’e kaydolun.

Daha fazla bilgi için: JSJ Episodes Archive | Devchat.tv

7. Takım Ağacı JavaScript’i

Javascript RehberleriJavascript Rehberleri

Treehouse’da 100’den fazla kursa erişiminiz var ve liste hızla büyüyor. Çeşitli kütüphaneler ve çerçeveler için talimatlar verirler (jQuery, Node.jS, Angular.jS ve daha fazlası gibi).

Kurslar, çekici oldukları kadar ilginç kısa, ısırık boyutunda videolar olarak sunuluyor.

Videolar uzun sürüyorsa, karşılamanız gereken çok miktarda malzemeyle boğulabilirdiniz. Bunu önlemek için videolar, materyali caydırıcı ya da ezici olmayan küçük yönetilebilir parçalara bölmek için kasten kısaltılmıştı.

Daha fazla bilgi için: JavaScript Courses on Treehouse

8. JavaScript Bahçesi

Javascript RehberleriJavascript Rehberleri

Bu bahçe, JavaScript programlama dilinin en ilginç bölümleri hakkında belgeler toplar. Genel hataları, böcekleri, performans sorunlarını ve daha fazlasını önleme konusunda büyük tavsiyeler verir.

Bu rehber mutlaka yeni başlayanlara yönelik değildir. Burada kapsanan konuları anlamak için dilin eski bilgisine şiddetle tavsiye edilir.

Daha fazla bilgi için: JavaScript Garden

9. Kediler için JavaScript

 

Javascript Rehberleri

JavaScript For Cats’da bir programlama dilinin ne olduğunu açıklayıp oradan inşa ederek başlıyoruz.

Temelleri en hızlı şekilde tanımanız için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, sizi endüstriye hazır web uygulamaları geliştirmeye yetkin yapan ayrıntılı bir eğitim değildir.

Daha fazla bilgi için: JavaScript for Cats

10. Harikulade JavaScript – Programlamaya Modern Bir Giriş

 

Javascript Rehberleri

Bu, pro JavaScript programcılarının en çok tavsiye ettiği kitaplardan biridir. Dolayısıyla, JavaScript konusunda yazılmış en iyi kitaplardan biri olduğunu söylemek güvenlidir.

Çekirdek teorik kavramları öğrenmek ve kodla çalışmak arasında hoş bir denge olan ücretsiz ve etkileşimli bir e-kitaptır.

İlk bölümde dilin kendisi üzerinde duruluyor, ikinci bölümde JavaScript’in tarayıcıyla nasıl etkileşimde bulunduğu ve son kısımda Node.js ve ne olduğu konusu üzerinde derinlemesine yoğunlaşılıyor.

Onu çevrimiçi olarak okuyabilir veya kitabınızın kendi ciltli kopyasını alabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için: Eloquent JavaScript

11. Code Combat

 

Javascript Rehberleri

Bazılarının söylediği gibi, “öğrenmenin en iyi yollarından biri, eğlendiğinizden emin olmaktır” ve eğlenceli, Code Combat’ın masaya getirdiği tam özelliktir. Geliştiricilerin oyun oynayarak kodlamayı öğrenmelerini sağlar. Temelleri öğrenmenin eğlenceli ve ilgi çekici bir yolu, özellikle JS söz dizimi ve mantığı.

Karşılaşacağınız dersler ve dersler, bir gün JavaScript ile bir gün oyunu geliştirmeye karar verirseniz kullanışlı olabilir.

Daha fazla bilgi için: CodeCombat | Learn how to code by playing a game

12. Tuts + JavaScript Tutorials

Javascript Rehberleri

Envato Tuts + kesinlikle çevrimiçi öğrenme sektöründe kendini kanıtlamıştır. 25.000’den fazla ücretsiz ders ve 700’den fazla profesyonel gelişim ve tasarım kursuyla, her seviyedeki kodlayıcıların en sevdikleri konular hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olan önde gelen kaynaklardan biri olarak başarıyla kurulmuştur.

Tuts + ‘daki JavaScript veritabanı, sizi kayıt süresi içinde sıfırdan kahramana dönüştüren 150’den fazla sayfalık kurs, eğitim, e-kitap ve kılavuzdan oluşur

Daha fazla bilgi için: JavaScript Code Tutorials by Envato Tuts+

13. Konuşan JS

Javascript Rehberleri

Axel Rauschmayer, alanda 20 yılı aşkın deneyimiyle tanınmış bir JavaScript geliştiricisi tarafından yazılan ücretsiz bir çevrimiçi kitap.

Kitapta, JavaScript’i hızlı bir şekilde (en iyi uygulamalardan ödün vermeksizin) öğrenmek isteyen programcılar ve mevcut beceri tabanlarını derinleştirmek isteyen JavaScript programcıları hedef alıyor.

Her açıklama sonrasında, ortaya çıkan husus hakkındaki anlayışınızı derinleştirecek kısa örnek kodlar vardır. Tarayıcınızda doğrudan deneyebileceğiniz etkileşimli egzersizler de vardır.

Daha fazla bilgi için: Speaking JavaScript: An In-Dept Guide for Programmers

14. SitePoint JavaScript Kursu

Javascript Rehberleri

SitePoint sitelerindeki istatistiklerine göre, JavaScript dersi 10.000’den fazla öğrencinin dil ile kodlamayı öğrenmesine yardımcı oldu. Temel konulardan JavaScript’in daha gelişmiş özelliklerine kadar değişen modüller içeren bir sürü ders var. HTML ve CSS gibi farklı konularda olanlar bile.

Blogunda, faydalı ipuçlarını içeren düzenli olarak güncellenen bir JavaScript bölümü de bulunmaktadır.

Daha fazla bilgi için: Introduction to JavaScript | SitePoint Premium

15. Smashing Dergisi – JavaScript bölümü

Javascript Rehberleri

Smashing Magazine, web geliştirme, programlama ve uygulamalara odaklanan oldukça ünlü bir sitedir. Diğer diller ve gelişme biçimleri hakkında bir şeyler de içeren çok sayıda yararlı bilgi sunmaktan gurur duyar.

Tecrübeli JavaScript geliştiricileri tarafından düzenli olarak güncellenen JavaScript bölümü, JavaScript’in en iyi uygulamaları hakkında çok çeşitli yararlı ipuçları sunar.

Daha fazla bilgi için: Learning javaScript: Essentials And Guidelines | Smashing Magazine

16. Scotch.io

Javascript Rehberleri

Düğüm, Açısal veya Ember gibi JavaScript çerçeveleri ile çalışmaya başlar başlamaz, bazı harika ipuçları ve yönergeler için Scotch’a geçebilirsiniz.

Ayrıca, diğer programlama dilleri için de bol miktarda kaynak var, bu nedenle ileride yer imi koymak için harika bir yer olabilir. JavaScript çerçevelerinin doğasını göz önünde bulundurarak, Scotch genellikle yalnızca ara ve gelişmiş kodlayıcılar için önerilir.

Daha fazla bilgi için: Top Shelf Web Development Training | Scotch

17. Ücretsiz kod kampı

Javascript Rehberleri

Kodlamayı öğrenmenize, ardından sivil toplum kuruluşları tarafından kullanılan açık kaynak projelerine katkıda bulunarak deneyim kazanmanıza yardımcı olan bir topluluk.

Sitelerindeki istatistiklere bakarak, milyonlarca insanın kodlama ve teknoloji hakkında bilgi edinmesine yardımcı oldular. Tarayıcıda kodlama yapıldığından öğrencilerin kendi ortamlarını kurmaları gerekmez. Bu, yeni başlayanlar için daha kolay başlamasını sağlar.

Daha fazla bilgi için: Learn to Code and Help Nonprofits | freeCodeCamp

Yorum yapın