Wordpress Admin Giriş Şifresi Nasıl Sıfırlanır?

admin

Updated on:

admin sifresi

Wordpress Admin Giriş Şifresi Nasıl Sıfırlanır konusunda; WordPress admin paneline giriş yapamamaktan daha sinir bozucu başka bir şey yok. Ancak kendinizi bu durumda bulursanız, sakın endişelenmeyin.


E-posta adresinize erişimi kaybetmiş olsanız bile, Wordpress admin giriş parolasını sıfırlamak aslında % 100 mümkün olabiliyor.

Bu yazıda size WordPress yönetici şifrenizi sıfırlamanın birkaç farklı yolunu paylaşacağım. Çoğu durumda çalışacak en basit yöntemle başlamak istiyorum. Ancak ilki işe yaramasa bile, en kötü koşullarda yönetici şifrenizi sıfırlamanıza yardımcı olabilecek iki alternatif yöntem daha vereceğim.

1. Seçenek: WordPress ile Admin Giriş Parolasını Sıfırla İşlevselliğini Kullanmak

Her WordPress yüklemesi, yönetici şifrenizi otomatik olarak sıfırlamanıza yardımcı olacak yerleşik bir araç içerir. WordPress kullanıcı adınızla ilişkili e-posta hesabına hâlâ erişebildiğiniz sürece, bu yöntemi herhangi bir karışıklık olmadan yönetici şifrenizi sıfırlamak için kullanabilirsiniz.

E-posta adresinize erişiminiz yoksa, devam edin ve bir sonraki bölüme atlayın, çünkü bu yöntem sizin için çalışmaz.

WordPress sıfırlama yöneticisi şifre aracını bulmak için devam edin ve WordPress sitenize normal giriş yapmayı deneyin.

WordPress giriş sayfasında, Parolanızı mı kaybettiniz? Kullanıcı Adı ve Şifre kutularının altındaki bağlantıyı tıklayın :

wordpress admin paneli

Ardından, bir sonraki ekranda WordPress kullanıcı adınızı veya WordPress hesabınızla ilişkili e-posta adresinizi girin ve Yeni Parola Al seçeneğini tıklayın:

wordpress admin mail

Bu düğmeyi tıkladığınızda, WordPress size şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı içeren bir e-posta gönderir:

wordpress admin şifre sıfırlama mail

E-postadaki sıfırlama bağlantısını tıklayın. Ardından, yeni bir şifre girebileceğiniz bir ekran görürsünüz:

wordpress admin yeni şifre

Yeni şifrenizi girdikten ve Şifreyi Sıfırla’yı tıkladığınızda orijinal kullanıcı adınızı / e-posta adresinizi ve yeni şifrenizi kullanarak normal şekilde WordPress hesabınıza giriş yapabileceksiniz.

Tebrikler! Bu kadar yeterli sanırım 🙂

Olmadı mı? O zaman devam ediyoruz.

Seçenek 2: Parolanızı WordPress’in İçinden Sıfırlayın

Bir sonraki yöntem den çok daha basit olabilecek bir işlemi paylaşmak istiyorum ikinci seçeneğimizde:

Belki düşük bir olasılık ama bahsetmekte fayda var:)

Başka cihazlar (başka bir bilgisayar, akıllı telefonunuz) WordPress sitesine giriş için tarayıcıdan giriş yaptığınızda, WordPress hesaba kaydedilir; böylece bir şansınız vardır.
Günümüzün çok cihazlı dünyasında, bu düşündüğünüzden daha yaygın olduğu için bahsetmek istedim.

Eğer bu seçeneklerden biri aracılığıyla yönetici panelinize erişmek mümkün ise panel içinden yönetici şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

Bunu yapmak için, WordPress kontrol panelinizin kenar çubuğunda Kullanıcılar → Profilinize gidin :

worpress kullanıcı

Aşağı kaydırarak Hesap Yönetimi sayfanın alt kısmındaki seçenekler ve tıklayın Oluştur Şifre yanındaki düğmeye Yeni Şifre seçeneği:

wordpress yeni şifre oluşturma

WordPress otomatik olarak yeni bir şifre oluşturacaktır. Bu şifreyi olduğu gibi kullanabilir veya kutuya yazarak kendi şifrenizi değiştirebilirsiniz:

wordpress otomatik şifre

İşiniz bittiğinde, Profili Güncelle düğmesini tıkladığınızdan emin olun. Ardından yeni şifrenizle WordPress’e giriş yapabilirsiniz.

3. Seçenek: WordPress Veritabanı Yönetici Parolasını Sıfırlamak

Diğer WordPress şifre sıfırlama seçeneklerini şimdiye kadar işinize yaramadı ise bu üçüncü yöntem, Cpanel hesabınıza erişebildiğiniz sürece kusursuzdur.

Bu yöntem ise sitenizin veritabanına erişmek, dolayısı ile biraz risklidir.
Mümkün olduğunca basit hale getirerek anlatmaya çalışacağım çünkü biraz daha karmaşıktır.

Başlamadan önce, kesinlikle sitenizin bir yedeğine sahip olduğunuzdan emin olun.
Sitenizin veritabanıyla çalışırken, son zamanlarda yaptığınız bir yedeklemeye sahip olduğunuzdan emin olmak her zaman en sağlıklısıdır.

Adım 1: WordPress Veritabanınıza phpMyAdmin ile Erişin

WordPress sitenizin veritabanında, kullanıcı profiliniz ve şifreniz de dahil olmak üzere WordPress sitenizle ilgili tüm bilgiler depolanır. Veritabanınıza erişirken sitenizin içeriğiyle ilgili her şeyi veritabanından düzenleyebilirsiniz.

WordPress sitenizin veritabanına erişmek için hemen hemen her sunucuda var olan phpMyAdmin adlı bir aracı kullanabilirsiniz.

CPanel ile bir ana bilgisayar kullandığınızı farz ederseniz , cPanel gösterge tablonuzdaki phpMyAdmin düğmesini arayarak phpMyAdmin’e erişebilirsiniz :

wordpress phpmyadmin

PhpMyAdmin, sunucunuzdaki her veritabanını listeler. Birden çok WordPress siteniz varsa, doğru veritabanını bulmak biraz zor olabilir. Ancak yalnızca bir WordPress yüklemeniz varsa, doğru veritabanı varsayılan olarak seçilmelidir:

wordpress veritabanı

2. Adım: wp_users Tablosunu Bulma

Doğru veritabanını bulduğunuzda, ekranın ana alanındaki wp_users tablosunu tıklayın :

wordpress wp-users

3. Adım: Kullanıcı adınızı düzenleyin

İçinde wp_users , düzenlemek istediğiniz hesabın kullanıcı adı arayın. Ardından , o satırın Düzenle düğmesini tıklayın :

worpress kullanıcı adı
Wordpress Admin Giriş Şifresi Nasıl Sıfırlanır 11

4. Adım: Yeni Parolanızı Girin

Bir sonraki ekranda, user_pass değerini arayın. İçinde metin görürsünüz – ancak bu gerçek şifreniz değildir .
Bunun nedeni, WordPress gerçek şifrenizin veritabanında saklanmasını önlemek için karma ve tuzlama denilen şeyleri gerçekleştirmesidir (bu güvenlik açısından önemlidir).

Devam edin ve o metni silin, ardından istediğiniz şifreyi girin. Daha sonra seçmek MD5 içinde Fonksiyonu (sütun açılır bu WordPress ilerleteceklerdir hangi şifrenizi sağlamalarının “tuz” şifreniz Merak ediyorsanız durumda, sonra ).

Parolanızı girdikten ve MD5’i seçtikten sonra, alttaki Git’i tıklayın :

worpress md5

Ve bu kadar! Artık veritabanına girdiğiniz şifreyi kullanarak WordPress sitenize giriş yapabilirsiniz.

Yorum yapın