Sunucu Konumu Neden Önemlidir?

admin

Updated on:

Sunucu Konumu Neden Önemlidir?

Sunucu konumu neden önemlidir? Bir sunucu konumu seçmek, bir web sitesi projesini başlatmadan önce vermeniz gereken en önemli kararlardan biridir. Bu bağlamda, bazı sorular akla gelebilir:

Sunucunun coğrafi konumu SEO’yu ne şekilde etkiler?

Potansiyel ziyaretçilere yakın bulunan bir sunucu seçmek en iyisi midir, yoksa fark etmez mi?

Web sitem birden fazla dilde, alt dizinlere sahipse ve dünya genelinde farklı dilleri konuşan kullanıcıları hedef alıyorsa ne olur?

Bir CDN servisi kullanmalı mıyım? Hreflang özniteliklerini kullanarak farklı sürümleri nasıl bağlarım?

Bir ülkedeki kullanıcıları hedefleyen tek dile sahip web siteleri:

Google Arama Motoru, Web Yöneticisi Araçları platformunda bir ülke hedefi belirlemenize izin verir.

Arama Trafiği > Uluslararası hedefleme > Ülke seçeneğine gidip açılır menüden bir ülke hedefi belirlemeniz yeterli olmaktadır.

Web siteniz ülke kodlu bir üst düzey alan adı (örneğin,.ES) kullanıyorsa, arama motoru bu alan adlarını coğrafi bir yere (bu örnekte İspanya’ya) ilişkilendirdiği için başka bir ülke seçmek mümkün değildir. Web siteniz genel bir üst düzey alan adı (.com,.org, vb.) kullanıyorsa ve Web Yöneticisi araçlarında herhangi bir coğrafi yönlendirme içermiyorsa segmentasyon aşağıdaki gibi diğer parametrelere dayanacaktır:

  • Sitenin bulunduğu sunucunun IP adresi
  • Web sitesinde coğrafi konum hakkında bilgi (iletişim bilgileri, zengin snippet’ler ve yapılandırılmış veriler, vb.)
  • Google My Bussiness hesabınızda bulunan diğer ilgili bilgiler (lokal SEO için çok önemlidir)

 

Bu nedenle, bir web sitesi, New York veya Amsterdam’daki bir sunucuda barındırılıyorsa ve İspanya halkına yönlendirilirse, Web Yöneticisi Araçları’nda ülke hedefi olarak İspanya’yı belirlemek çok önemli olacaktır.

Bu açıdan bakıldığında, web sayfasını İspanya’daki bir sunucuda bulundurmak zorunlu değildir; Web Yöneticisi Araçları’nda uluslararası hedeflemeyi ayarlamak yeterlidir.

Web sayfası yükleme hızı Google için çok önemli kriterlerden biridir. Kullanıcılar İspanya’daysa ve web sitesi Amerika Birleşik Devletleri’nde barındırılıyorsa, bu mesafe daha uzun bir yanıt süresine neden olur. Sunucunun kalitesine bağlı olarak, yanıt süresinde ufak da olsa fark yaratılabilir. Bu nedenle, web sitesini İspanya’da bulunan bir sunucuda veya mümkün olduğunca İspanya’ya yakın bir yerde bulunması önerilir.

Daha gelişmiş ve yüksek bütçeli sunucular Amerika Birleşik Devletleri’nde hizmet vermektedir. Bu durum dünyanın dört bir yanındaki birçok webmaster’ın web sitelerini Amerika’daki sunucularda barındırmasına sebep olmaktadır.

Sonuç olarak, bir web sitesi İspanya’da hizmet veriyorsa ve çoğunlukla İspanya’daki kullanıcıları hedef alıyorsa, coğrafi olarak İspanya’da bulunan bir sunucu seçmek doğru bir hareket olacaktır.

Tüm Dünyayı hedefleyen bir dildeki web siteleri

  • Web sitesi yalnızca İspanya’daki kullanıcılara değil, Arjantin, Meksika, Kolombiya, Peru veya Ekvator’tan gelen kullanıcılara da yönelikse ne olur?
  • Web sitemi hem bir İspanyol sunucusunda hem de bir Meksika sunucusunda barındırabilir miyim?
  • Web sitem İngilizceyse ve dünyanın dört bir yanından gelen kullanıcıları hedefliyorsa ne olur?

Bu durumlarda Google şunu belirtmektedir: “Siteniz belirli bir bölgeye ya da belirli bir dile yönelik değilse, az önce ülke seçimi yaptığınız “Uluslararası Hedefleme” bölümünde “Listelenmemiş” seçimini yapın”.

Google yalnızca ülke seçimi yapmanızı sağlar; kıtaları veya belirsiz coğrafi alanları (Latin Amerika gibi) seçemezsiniz. Bu durumda sunucunun konumu önemsizdir. Her şekilde, web siteniz dünya genelindeki kullanıcıları hedef alıyorsa, bir CDN hizmeti (Content Delivery Network – İçerik Dağıtım Ağı) kullanmak önemlidir.

Bir CDN hizmeti, kullanıcıların kaynaklarını (genellikle statik içeriği) indirmek için alternatif sunucu dağıtım noktası olarak çalışır. Bu dağıtım noktaları coğrafi olarak kullanıcılarınıza daha yakın olacak şekilde dünyaya yayılmıştır, bu nedenle gecikme süresi kısaldığından içerikler daha hızlı şekilde kullanıcılara ulaştırılır.

Sonuç olarak, web siteniz dünya genelindeki kullanıcıları hedef alıyorsa, sunucu konumu en önemli şey değildir. Önemli olan, kullanıcılarınızın coğrafi konumu ne olursa olsun, web sitenizin hızlı bir şekilde yüklenmesi için kaliteli bir sunucu ve iyi bir CDN hizmeti kullanmaktır.

Yorum yapın