E-Ticaret Sitesinde Blog

admin

Updated on:

E-Ticaret Sitesinde Blog

Neden bu kadar çok e-ticaret sitesinde blog var? Bu mağaza sahipleri mesajlar yazmayı seviyorlar mı? Veya belki de boş zamanları mı var?

 

Blog yazmak eğlenceli olsa da, aynı zamanda mükemmel bir pazarlama ve SEO stratejisidir. Ve bu nedenle, e-ticaret sitesi sahipleri aynı zamanda blog yayınlıyorlar. Burada, blog yazmanın neden bu kadar harika bir pazarlama ve SEO stratejisi olduğunu açıklamaya çalışacağım. Bunun üzerine, bir e-ticaret sitesinde blog’u nasıl kuracağınıza ilişkin bazı pratik ipuçları vereceğim.

E-Ticaret Sitesinde Blog

Neden bir e-ticaret sitesinde blog var?

Kitlenizi sizinle ve ürünleriniz hakkında bilgilendirin

Blog, kitlenizi ürününüz hakkında bilgilendirmenin mükemmel bir yoludur. Bir blog yazısında, bir ürünün nasıl kullanılacağını ve insanların ürünü neden satın almaları gerektiğini gösterebilirsiniz. Ayrıca kitlenize kendiniz ve şirketiniz hakkında da bilgi verebilirsiniz. Ve ürünlerinizin öyküsünü kendi bakış açınızdan anlatabilirsiniz.
Örneğin, sitenizde bebek kıyafeti satıyorsanız, çocuklar ve çocuk modası hakkında bir blog yazmak harika bir fikirdir.

Düzenli olarak blog yazıları oluşturursanız ve blog yazılarınızı sosyal medyada yayınlarsanız, kitlenizin aklında kalırsınız. Hâlâ bir şey satın alacak olsanız bile, kitlenizin sizi hatırlamasını istiyorsunuz. Örneğin, ziyaretçi, sıcak bir gündeki çocuklarını nasıl giyineceğinizle ilgili yayınlarınızdan birinde karşılaşırsa, bu ziyaretçinin çocuğu için yeni kıyafetler satın almak istemeyebilir. Ancak, göreviniz boyunca sizi ve e-ticaret sitenizi tanımak zorundalar . Böylelikle, insanlar için yeni kıyafetler gerektiğinde çocuklarınız hakkında düşündükleri şansı arttırırsınız.

Bloglama mükemmel bir SEO stratejisidir

Bir blogun bakımı da SEO’ya katkıda bulunur. Her yeni bir blog yazısı yazarken, Google’ın beğendiği taze içerik ekliyorsunuz. Buna ek olarak, bir blogun bakımını yapmak, sıralamak istediğiniz anahtar kelimelerle alakalı içerik yazmaya başlamanızı sağlayacaktır.

E-Ticaret sitesinde blogunuz için pratik ipuçları

Ne hakkında blog yazmak için?

Blogunuzda her şey hakkında yazabilirsiniz, ancak öncelikle doğru anahtar kelime araştırması yapmayı unutmamalısınız . Bulmak istediğiniz arama terimlerini bilmek zorundasınız. Ne hakkında blog yazacağınızı seçtiğinizde, bu anahtar kelimeler önde gidiyor olmalıdır. Bununla birlikte, bir anahtar kelime henüz bir konu değildir. Böyle bir anahtar kelimenin etrafında bir açıya, bir öyküye ihtiyacınız var.

Blog yayınları için fikir üretmek için harika bir yol, güncel olaylara atıfta bulunarak yazmaya başlamaktır. Farklı haber sitelerine göz kulak olun ve nişinizdeki haberler hakkındaki görüşlerinizi birleştirdiğiniz yayınları yazın. Fikir edinmenin bir başka yolu, kitlenizi blogunuza yorum yapmaya davet etmektir. Onları almak biraz zaman alabilir, ancak bir sonraki mesajınız için mükemmel başlayanlar olan bazı sorular veya görüşler alabilirsiniz.

Menüdeki blog

Sitenizin menüsü veya üstteki gezintisi, ziyaretçilere web sitenizin ne ile ilgili olduğunu ve ne sunduğunuzu anlamasına yardımcı olur. Web sitenizin yapısını yansıtmalısınız. E-Ticaret sitenize bir blog eklerseniz, bunun menüde de göründüğünden emin olmanız gerekir. Ana menüde bir blog olmasında her zaman fayda vardır.

Bunu, e-ticaret sitenizin kategorilerinden farklı olarak ayarlamanızı öneririm. Meseleyi tüm yol boyunca (evin yanında) veya menüde tam olarak sağa koyun. Ana sayfanızdan blogunuza tıklayıp gidebilirsiniz. Sonuçta, ziyaretçilerin blog’unuzu kolayca bulunmasını istiyorsunuz. Ana sayfanızdaki blogunuza bağlamak, blogunuzun önemli olduğunu ve blogunuzun sıralamasını artırabileceğini Google’a gösterecektir. Ayrıca, blogunuzun e-ticaret sitenizle aynı alandan geldiğinden emin olun. Böylece, hem e-ticaret siteniz hem de blogunuz birbirlerinin sıralamasından kazanç sağlayacaktır.

Etiketlerin kullanımı

Eğer e-ticaret sitenizde bir blogunuz varsa, muhtemelen ürünlerinizle ilgili konular hakkında çok şey yazmak istersiniz. Belki de bunları kullandığınız olaylar veya bunları kullanmak için ne kullanmanız, bunları en iyi nasıl kullanacağınız, farklı ürünler arasında karşılaştırmalar vs. hakkında. Dolayısıyla, etiketlerinizin mağazanızın ürün kategorileri ve alt kategorileri ile kısmen çakışacağı mantıklıdır. Tamamdır. Çünkü sonunda, sattığınız ürüne insanları çekmek için bu yayınlarla sıralamak istersiniz. Ayrıca, kategori veya etiketler olsun, ürünleri gruplarsanız , bunları sıralamaya koymak daha kolaydır.

Sosyal medya ve haber bültenleri

E-Ticaret sitenizde bir blog başlatırsanız, bu yayınları sosyal medyada da paylaştığınızdan emin olun. Buna ek olarak, en son blog yayınlarınızı kitlenize tanıtan bir bülten göndermelisiniz . İnsanlar, bir süre arada sırada siz ve blogunuzun varlığını hatırlatmak ister.

Sonuç

Bir blog, e-ticaret siteleri için mükemmel bir pazarlama ve SEO aracıdır. Yayınlarınızda, okuyucularınıza markanız ve ürünleriniz hakkında ve belki de kendiniz hakkında bilgi verebilirsiniz. Burada mazeret yok, sadece blog yazmaya başlayın!

Yorum yapın