WordPress için bir XML Site Haritası Nasıl Oluşur?

admin

Updated on:

Bir WordPress web siteniz varsa, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) terimine aşina olmalısınız.

Arama motorlarının sıkı taleplerine ayak uydurmak için Google, web sitesi içeriğini ve yapılarını arama motorlarına daha iyi göstermenin bir yolu olarak 2005 yılında XML site haritalarını tanıttı. Google, arama motorlarının “yeni web sayfalarınız veya güncellemeleriniz hakkında bilgi sahibi olmalarına” yardımcı olmayı ve web dizininizin Google dizinindeki kapsamını arttırmayı amaçlıyordu.”

XML site haritaları WordPress web sitenizin URL’lerine tutun, son güncellemeler ve yeni yeni içerikle tamamlanır ve Googlea’a varolduğunuzu bildirmesini sağlar.

Bu şekilde Google ve Yahoo ve Bing gibi diğer arama motorları, web sitenizin bulunduğunun ve sitenizin URL’lerini alakalı arama sonuçlarında görüntülediğinin farkındadır.

Bir Site Haritası Nedir ve Neden Önemlidir?

Site haritaları, web sitenizin web sayfalarını Google ve diğer arama motorları için web sitenizin içeriği ve organizasyonu hakkında listeleyen dosyalardır.
Buradan, arama motoru web tarayıcıları bu dosyayı okur ve bilgi mevcut olan arama motorlarını uyarır. Siteniz arandığında, arama sonuçlarında görüntüler.

Ancak web siteniz için gerçekten bir XML site haritası oluşturmanız gerekiyor mu?

Google evet diyor . İşte böyle söylemenin sebepleri:

  • Web siteniz çok büyük ve çok miktarda bilgi içeriyorsa, Google web tarayıcıları yeni içerik veya güncellenmiş sayfalar gibi bazı önemli bilgileri gözden kaçırabilir.
  • Kendi içeriğinizde birbiriyle bağlantılı olmaması durumunda, bunları bir site haritasında listelemek, Google’ın bunları dizine eklemesini ve gerekirse arama sonuçlarında görüntülemesini sağlayacaktır.
  • Web sitenize bağlanan harici web siteleri yoksa, Google web tarayıcıları web sitenizi keşfetmeyebilir ve sahip olduğunuz içeriği dizine eklemeyebilir. Bir site haritasına sahip olmak, web sitenizi garanti eder ve doğru şekilde dizine eklenir.
  • Web siteniz zengin içerik barındırıyorsa veya Google Haberler’de görünüyorsa bir site haritası, arama motorlarına ek bilgi göstermenize yardımcı olur.

Gördüğünüz gibi bir XML Site Haritası oluşturmak , sitenizi Google tarafından bulunup dizine eklenmesinde çok yararlı olabilir; böylece site ziyaretçileri, bunları sağlamak için çok çalıştıkları değerli içeriği kolayca bulabilir.

WordPress için bir XML Site Haritası Nasıl Oluşur?

WordPress ile ilgili pek çok şeyin olduğu gibi, bir XML site haritası oluşturmak için kullanılabilecek pek çok eklenti vardır. Bugün, seçim yapabileceğiniz birkaç popüler kitleye bakacağız ve seçeneklerden birini kullanarak web siteniz için nasıl oluşturulacağını keşfedeceğiz.

Google XML Site Haritaları

WordPress için bir XML Site Haritası Nasıl Oluşur

Google XML Sitemaps Google, Bing, Yahoo gibi arama motorları bir XML site haritası oluşturmak için tasarlanmış bir WordPress eklentisi ve Ask.com hızla ve kolayca bulabilir ve endeks mümkün olacak. Tüm sayfa ve yazı türlerini destekleyen Google XML Site Haritaları özel URL’leri de yönetir. Buna ek olarak, web sitenizin bölümlerini resmi site haritasından dışlamak ve önceliğini ve sıklığı web tarayıcılarının gerektiğini yeniden endeks değişikliklerine yönelik web belirtmek için atayabilirsiniz. Sonunda, bu eklenti yeni içeriği her yayınladığınızda veya web sitenizde bir şey güncelleştirdiğinizde otomatik olarak arama motorlarına bildirir.

BestWebSoft tarafından hazırlanan Google Site Haritası

best web soft

BestWebSoft tarafından hazırlanan Google Site Haritası , WordPress web siteniz için otomatik olarak bir XML site haritası oluşturarak web tarayıcılarının sayfalarınızı dizine eklemelerine ve bunları alakalı arama sonuçlarına yerleştirmelerine yardımcı olur. Google Web Yöneticisi araçları hesabınıza rahatça ekler ve hem WordPress sayfaları hem de özel URL’ler ile çalışır. Buna ek olarak, otomatik olarak robots.txt dosyasındaki site haritası dosyanıza bir yol ekler.
Basit bir kurulum ve kod değiştirmeye gerek kalmadan, bu eklenti kesinlikle web sitenizin site haritasını alacak ve hiçbir zaman sorun çıkmayacaktır.

Yoast SEO

yoast seo

Piyasadaki en popüler SEO eklentisi ile bugün , Yoast SEO eklentisi ile web siteniz için bir XML site haritası oluşturabilirsiniz.
Olduğu söyleniyor, bu çok yönlü ( ve ücretsiz! ) Eklentisini kullanarak bir XML site haritası oluşturma konusunda bakacağız, böylece SERP’lerinizi hemen artırabilirsiniz.
Yapmanız gereken ilk şey Yoast SEO eklentisini web sitenizdeki WordPress Deposu’ndan yükleyip aktif hale getirmektir. Şimdi, bu eklentinin XML site haritası işlevselliği olsa da, web sitenizdeki eklentiyi etkinleştirdiğinizde otomatik olarak etkinleştirilmediğini unutmamak önemlidir. Bu sizin için çalışmaya başlaması için manuel olarak etkinleştirmeniz gereken bir şeydir.
Yoast SEO eklentisinde XML site haritası işlevselliğini etkinleştirmek için , WordPress gösterge tablonuzdaki SEO > XML Site Haritalarına gidin .

yoast seo ayar

Buradan, web sitenizdeki XML işlevselliğini sağlayan aracı değiştirin.

yoast seo sitemap

Burada, dahil etmek istediğiniz site haritası sayfası başına maksimum giriş sayısını yapılandırabilirsiniz. Kaç tane eklemek istediğinizden emin değilseniz, 1000 olan varsayılan numarayı saklayın.

yoast seo sitemap ayar

Ve bu kadar. Yoast SEO artık web siteniz için otomatik olarak bir XML site haritası oluşturacak ve web sitenizde yeni içerik ekleyip öğeleri güncellerken sürekli olarak güncelleyecektir.
Buna ek olarak, web sitenizin XML site haritasını nereden görüntüleyebileceğiniz bölümüne dikkat edin. Üzerine tıkladıktan sonra, bir güncelleme yaptığınız veya yeni içerik eklediğiniz zaman da dahil olmak üzere, site haritası oluşturma işlemini başlattığınız andan itibaren kaç tane site haritası oluşturulduğunu göreceksiniz. Bu URL’ye nasıl erişileceğini unutmayın, çünkü daha sonra yeni oluşturulan XML site haritanızı göndermeniz gerekecektir.

xml sitemap

Arama Motorları, XML Site Haritamızı Nasıl Öğrenir?

Genel olarak, çoğu arama motoru, bir site haritası oluşturduğunuzun ve dizininin hemen olduğunu biliyor. Bununla birlikte, tüm arama motorlarının site haritanızı görmesini sağlamak için site haritanızı Google Web Yöneticisi araçlarını kullanarak kendisine Google’a göndermeniz önerilir.

Bunu yapmak için önce Google Web Yöneticisi araçlarına gidin ve henüz oturum açmadıysanız Google hesabınızla giriş yapın. Oturum açtıktan sonra artık Google Web Yöneticisi araçlarına erişebilirsiniz. Burada, “Mülk ekle” etiketli bir düğme göreceksiniz. Üzerine tıklayın ve web sitenizin URL’sini ekleyin.

google web master

Web sitenizin URL’sini girdikten sonra, web sitenizi doğrulamanız gereken yeni bir ekrana yönlendirileceksiniz.

google web master ekleme

Burada çeşitli seçeneklerden birini veya birkaçını kullanarak web sitenizi doğrulayabilirsiniz. Size en uygun olanı seçtikten sonra web sitenizi doğruladıysanız, bir tebrik mesajı ile bilgilendirileceksiniz.

Son olarak, web sitenizin XML site haritasını Google Web Yöneticisi araçlarına göndermeniz gerekir. Önce, Site Haritaları sekmesindeki sekmeye gidin ve Site Haritası Ekle / Test sekmesi düğmesini seçin. Sonra URL’yi web sitenizin site haritasına ekleyin ve Gönder’i tıklayın .

google web master site haritası

Google’ın sizi web sitenizi taraması ve web sitenizi gönderdikten sonra düzgün bir şekilde dizine eklenmesi biraz zaman alabilir. Ancak, bir kez gönderildiğinde, şunun gibi görünecektir:

site maps

Daha sonra bu gönderilen site haritasını tıklayabilir ve gönderilen ve dizine eklenen sayfa ve resim sayısı gibi site haritanız hakkında bir miktar faydalı istatistik elde edebilirsiniz.

Sonuç

Sonunda, ister özel bir eklenti aracılığıyla isterse genel SEO eklentisi ve araçları ile bir XML site haritası oluşturmanız önemlidir. Web sitenizin içeriğini ve güncellemelerini endeksleme, okuyucuların web sitenizi arama sonuçlarıyla nasıl bulduklarını önemli ölçüde artıracaktır. Ayrıca, değerli bilgiye Google Web Yöneticisi araçları aracılığıyla erişmek, web sitenizi daha kullanıcı dostu ve aranabilir hale getirerek arama motorlarındaki performansını da geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Hiç WordPress web siteniz için bir XML site haritası oluşturdunuz mu? Bu konuda herşeyi aşağıdaki yorumlarda duymak isterim.

Yorum yapın